Inteligentny ogród cz. 1

W cyklu artykułów „Inteligentny ogród” przedstawimy porady jak zaprojektować własny przydomowy ogród w sposób inteligentny, czyli żeby było szybko, łatwo i przyjemnie, ale żeby ogród był piękny.

W pierwszej części przyjrzymy się podstawie ogrodu czyli trawie.

Są dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach. Kiedyś trawnik mógł być zakładany wyłącznie z siewu. Mniej więcej 20-25 lat temu pojawiły się na rynku trawy z rolki. Od razu zyskały uznanie, ponieważ mają wiele zalet.

Na trawnik z siewu czekać trzeba co najmniej kilka tygodni. Poza tym, w związku z tym, że ziemia zawiera mnóstwo nasion chwastów, to kiełkują one razem z trawą lub szybciej. Trawa z rolki przykrywa te nasiona. Przebijają się tylko chwasty trwałe typu perz.

Główna zaletą trawnika z rolki jest niezwykle szybki efekt. Czas wykształcenia darni przy uprawie z siewu do tej samej wysokości, co przy rozłożeniu z rolki, jest bez porównania. Sam siew trwa kilka godzin przy dużych powierzchniach, a do tego dochodzi okres, jaki musi upłynąć od wykiełkowania nasion, aż do wykształcenia pełnowartościowego źdźbła. Trawę z rolki po prostu rozkładamy na przygotowanej wcześniej glebie. Oczywiście najlepiej, gdy zrobią to profesjonaliści, bo w gruncie rzeczy cały proces rozłożenia nie jest aż taki łatwy. Dobrze więc zaufać ludziom, którzy się na tym znają. Trawnik wygląda wtedy jak bujny, intensywnie zielony dywan, który zachwyci każdego gościa w naszym ogrodzie.

Położenie w taki sposób trawnika jest niezwykle wygodne i nie wymaga od nas uważania na działkę podczas oczekiwania na wschody trawy, co generuje czas i pieniądze, ponieważ musimy stałe podlewać nasiona i kontrolować, czy źdźbła wyłaniają się znad ziemi, czy trawnik został prawidłowo obsiany.

Ważny również jest fakt, że otrzymujemy równomierną darń, gdzie całość jest jednej wysokości i koloru. Wiele firm daje także na pewien okres od założenia gwarancję na taki trawnik. W przypadku uchybień darń jest bez problemu uzupełniana.

Zwróćmy uwagę też na to, że taki trawnik możemy zakładać podczas praktycznie całego sezonu wegetacyjnego, nie musimy czekać na lepsze warunki temperaturowe. Trawa taka ma uniwersalne przeznaczenie, możemy ją stosować zarówno dla trawników ozdobnych, jak i rekreacyjnych.

Tego typu trawnik jest mniej podatny na różnego rodzaju choroby, jest także odporniejszy na warunki środowiska. Nie przemarza tak szybko i lepiej znosi obfite opady deszczu.

Na dużych działkach zazwyczaj zakłada się trawnik z siewu, ze względu na jego niższy koszt: 7-30 zł/m2 (materiał i robocizna, wraz z przygotowaniem podłoża). Kilogram mieszanki trawnikowej kosztuje 15-30 zł (wystarczy na około 40 m2).

Koszt darni z rolki wynosi natomiast 20-45 zł/m2, przy czym trawa z folii jest sporo droższa od tej z gruntu (na co wpływ ma technologia produkcji) – sama darń kosztuje odpowiednio: 8-15 zł/m2 i 5-8 zł/m2.

Dobra trawa rolowana jest do kupienia na stronie www.producenttrawy.pl .

 

 

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.