Jak wybrać najlepszego projektanta wnętrz?

Urządzając wnętrza domu lub mieszkania wiele osób zastanawia się czy skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz.

Skorzystanie z pomocy architekta wnętrz staje się obecnie coraz modniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego – rynek dostępnych elementów wykończeniowych rozrasta się gwałtownie z roku na rok. Ma to swoje dobre i złe strony: umożliwia nam korzystanie z coraz to większej oferty krajowych i zagranicznych producentów, jednocześnie jednak powoduje, że coraz trudniej podjąć decyzję, jakie materiały wybrać. Dawno już minął czas, kiedy na rynku było dwóch producentów ceramiki, a wszystkie dostępne na rynku kafle czy parkiety można było znaleźć w jednym sklepie. Dziś wnętrza można urządzać o wiele gustowniej, ciekawiej i bardziej funkcjonalnie – można, tylko trzeba wiedzieć jak.

Współpraca z projektantem wnętrz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą posiadać indywidualne, oryginalne, dobrze zaplanowane wnętrza, które nie będą jedynie prostym odwzorowaniem aktualnej mody i trendów. Zatrudniając projektanta wnętrz możemy oczekiwać, że zaproponuje nam projekt będący jego autorską kreacją bazującą na naszych potrzebach i oczekiwaniach estetycznych. Dobry projekt jest zazwyczaj rozwiązaniem ponadczasowym, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Uwzględnia potrzeby i styl życia wszystkich domowników.

JAKIE KORZYŚCI DAJE ZATRUDNIENIE PROJEKTANTA WNĘTRZ?

Projektanci wnętrz dysponują dużą wiedzą branżową. Znają aktualną ofertę producentów, są na bieżąco informowani o wszelkich nowościach. Są dobrze zorientowani w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza takich jak meble, ceramika czy farby, znają ich jakość. Dysponując taką wiedzą profesjonalny projektant wnętrz zaproponuje nam optymalne rozwiązanie dla określonego przez nas budżetu na aranżację wnętrza. Jest to dla klienta oszczędność czasu oraz gwarancja, że nabył dobre produkty na korzystnych warunkach cenowych. Projektant wnętrz ma zespół zaufanych, sprawdzonych podwykonawców, co w przypadku wyboru losowej firmy wykonawczej obarczone jest dużym ryzykiem. Zadaniem projektanta wnętrz jest również nadzór nad firmami wykonawczymi tak, aby finalny efekt ich prac zgodny był z założeniami projektowymi.

JAK WYBRAĆ PROJEKTANTA WNĘTRZ?

Wybór projektanta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Wybierając projektanta wnętrz warto przejrzeć portfolio jego realizacji. Większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych zdjęcia zaprojektowanych domów i mieszkań. Na ich podstawie możemy poznać styl projektanta i wybrać takiego, do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym. Ważne jest jasne przedstawienie swoich oczekiwań i założeń budżetowych do których projektant będzie się stosował. Kluczowa kwestią jest zbudowanie zaufania, ponieważ rolą projektanta będzie proponowanie rozwiązań wykraczających poza nasze własne pomysły. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę dobry projekt – musimy mu zaufać.

Przy wyborze architekta wnętrz niezwykle ważne jest, abyśmy kierowali się własnym gustem i upodobaniami, a nie aktualną modą. Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania ponadczasowe, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Bardzo liczne jest grono osób, których swoje wnętrza podporządkowały aktualnym trendom, a w efekcie nie czuły się we własnym domu komfortowo.

Ostateczny wybór projektanta należy zawsze poprzedzić rozmową, w której przedstawimy mu nasze oczekiwania i usłyszymy jego ofertę. Należy zwrócić uwagę na to, co znajdzie się w zakresie opracowania: czy będzie to tylko projekt koncepcyjny (rozrysowanie ścian i wyposażenia na płaskim rzucie), czy będziemy mogli również zobaczyć wizualizację komputerową projektowanego wnętrza, oraz czy otrzymamy rysunki techniczne dla wykonawcy. Projekty niektórych architektów wielu z tych elementów nie zawierają. Warto również spytać, czy istnieje możliwość nadzoru budowlanego nad projektem. Ostatecznie najlepszym sposobem na wybór właściwego biura jest bezpośrednia rozmowa z projektantem; pozwala ona zweryfikować materiał reklamowy ze strony www czy z gazety, w której znaleźliśmy ogłoszenie.

KOSZTY ZATRUDNIENIA PROJEKTANTA WNĘTRZ

Wbrew obawom potencjalnych klientów przy dzisiejszych cenach mieszkań, ogromnej ilości rozwiązań technologicznych, materiałów wykończeniowych, mebli, artykułów dekoracyjnych, wydatek związany z zatrudnieniem projektanta podnosi koszt całego przedsięwzięcia o 5-10 procent. Uwzględniając fakt, że dobry projektant jest w stanie zaoferować swoim klientom nawet kilkunastoprocentowe zniżki w większości salonów wyposażenia wnętrz i u wykonawców, może się okazać, że zatrudnienie projektanta będzie źródłem oszczędności a nie dodatkowych kosztów.

Przy podejmowaniu decyzji warto też uwzględnić ilość czasu zaoszczędzonego na wizytach w sklepach z materiałami wykończeniowymi, rozterki związane z dokonywaniem wyboru, nerwy zdarte przy „fachowcach”, niepewność czy prace wykończeniowe wykonywane są właściwie.

Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym, aniżeli decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.

Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem, przy aranżacji 100m² apartamentu, trwa nie krócej niż 3-4 miesiące. Składają się na nią liczne spotkania, telefony, maile. Siłą rzeczy architekt na czas realizacji projektu staje się osobą, z którą mamy bardzo częsty i bliski kontakt. W związku z tym musi to być koniecznie właściwa osoba na właściwym miejscu.

Zatrudnienie dobrego projektanta wnętrz, który na rynku działa już kilka lat da nam pewność ze opracowany przez niego projekt będzie źródłem oszczędność nie zaś dodatkowych kosztów. Ktoś zapyta jak to możliwe? Projektanci wnętrz mają najczęściej kilkuprocentowe zniżki w dobrych salonach wnętrz oraz u wykonawców. Więc zatrudnienie projektanta jest bardziej ekonomiczne niż próby samodzielnego urządzenia wnętrza domu. Jednocześnie wnętrze zaprojektowane przez architekta będzie naszą wizytówką i powodem do dumy.

Oznaczone , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.