Kontakt

redakcja24@inteligentneapartamenty.pl

Usługi

LuON – potwierdzona data premiery to maj 2023 roku.

  • System LuON w połączeniu z Apple Home będzie oferował znacznie więcej, niż dotychczasowe integracje innych producentów. Wkrótce będzie kompatybilny również z Matter.
  • 6 urządzeń umożliwi wykonanie aż 16 różnych czynności. To tak, jakby mieć 16 różnych urządzeń w 6 akcesoriach.
  • LuBase – centrala, która steruje całym inteligentnym domem. Niesamowita stabilność działania, dużo nowych możliwości dla użytkownika. Jest niezależna od routerów, sieci WiFi oraz innych zewnętrznych mostków – po prostu działa zawsze i wszędzie.
  • LuON App – do przetestowania w grudniu tego roku. Prosta, intuicyjna, a zarazem potężna. Automatyzacja domu lub mieszkania w mniej niż 30 minut, indywidualne powiadomienia dopasowane do własnych potrzeb. Aplikacja nie wymaga założenia konta, nie są zbierane żadne dane osobowe.
  • Dzięki trosce o nawet najmniejsze detale udało się opracować technologię, która umożliwia start urządzeń w mniej niż 1 sekundę po podłączeniu do zasilania.

LuON to nowa jakość korzystania z systemu Smart Home, opartego na HomeKit. Wkrótce będzie kompatybilny również z Matter. Dzięki nowemu systemowi urządzenia inteligentnego domu będą intuicyjne w obsłudze i proste w konfiguracji. System będzie działał zawsze, a użytkownik zautomatyzuje go samodzielnie łatwo i szybko. Potwierdzona data premiery to maj 2023 roku.

Nowy inwestor przyspieszył rozwój systemu

Pozyskanie nowych inwestorów i uzyskanie dofinansowania w wysokości 1 100 000 zł netto umożliwiło wdrożenie nowych rozwiązań, które były planowane w kolejnych etapach rozwoju. W momencie premiery użytkownik otrzyma 6 urządzeń, za pomocą których będzie mógł zrealizować aż 16 rożnych czynności. To tylko na początek, bo firma planuje szybki rozwój. Skąd zmiana terminu premiery? Dodatkowe środki i kilka miesięcy dodatkowej pracy umożliwiły nam dokonanie przeskoku technologicznego oraz udostępnienie funkcji, które przez długi czas będą niedostępne u innych.

„Wyobraź sobie, że kupujesz mieszkanie. Projektujesz wystrój, masz listę wyposażenia, ale nagle dostajesz zastrzyk dodatkowych środków – suma, jaką możesz wydać, podwaja się. Co robisz? Oczywiście możesz nic nie zmieniać i zostawić dodatkową kwotę na nowe, przyszłe zakupy i doposażenie domu, które zrealizujesz za rok, dwa czy pięć lat. Możesz również ulepszyć projekt, dokupić więcej wyposażenia, które w większym stopniu ułatwi funkcjonowanie Twojej rodziny w nowym domu. Powiedzmy to sobie wprost – takie rozwiązanie da Ci na pewno dużo więcej frajdy. Jesteśmy właśnie w takiej sytuacji, wybraliśmy opcję nr 2. Te dodatkowe środki przeznaczyliśmy na szybszy rozwój naszego systemu – zrobi to naprawdę dużą różnicę. Użytkownik odczuje ją od pierwszych chwil spędzonych z systemem LuON” –powiedział Dawid Olczak, prezes LuON S.A.

Czym jest LuON?

To pierwszy system inteligentnego domu kompatybilny z Apple Home, a wkrótce również Matter, który naprawdę zrobi różnicę. Stabilniejszy, szybszy, lepszy pod każdym względem. Nastawiony na indywidualne potrzeby użytkownika i jego rodziny. Z LuON można zautomatyzować całe mieszkanie lub dom w mniej niż 30 minut! Sercem systemu, który zarządza całym inteligentnym domem, jest centrala LuBASE. Nie jest zależna od routerów, sieci WiFi oraz innych zewnętrznych mostków – po prostu działa zawsze i wszędzie, w każdym domu i mieszkaniu. Systemem będzie można zarządzać dzięki bardzo intuicyjnej aplikacji – LuON App, która skrywa wiele nowych możliwości i rozwiązań, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Aplikacja będzie dostępna do testów w grudniu 2022 roku.

„Aplikacja LuON jest wszystkim, w co wierzymy i czego pragniemy jako użytkownicy inteligentnych domów — minimalistycznie zaprojektowana, niewiarygodnie potężna, bezkompromisowo nastawiona na poszanowanie prywatności i bezpieczeństwa. Projektując system LuON myśleliśmy po prostu o potrzebach naszych najbliższych i cały czas mieliśmy z tyłu głowy problemy, z jakimi borykają się użytkownicy różnych systemów Smart Home, bo dokładnie je znamy. LuON wiele spośród tych problemów wyeliminował, a samą automatyzację domu uprościł – zachowując przy tym potężne możliwości systemu” – wyjaśnia Dawid Olczak.

LuON to więcej przydatnych narzędzi dla użytkownika

Połączenie komunikacji przewodowej i bezprzewodowej sprawi, że Smart Home będzie działał ZAWSZE stabilnie! LuON poradzi sobie z każdą nieruchomością, niezależnie od jej powierzchni oraz liczby pięter, dostępu do internetu czy zasięgu WiFi. Komunikacja LuLiNE i LuAiR zagwarantuje stabilność połączenia. Dzięki LuSketches system zaprojektuje szkice automatyzacji, a cały dom lub mieszkanie zostanie zautomatyzowane w mniej niż 30 minut! LuNotification to narzędzie, które umożliwi również wysyłanie indywidualnych powiadomień, dopasowanych do potrzeb mieszkańców lub firmy. To będzie zupełna nowość na rynku. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji również backup ustawień i systemu oraz dostęp do zmiennych i wielu innych funkcji, które czynią LuON systemem wyjątkowym. Raz zautomatyzowany system nie zniknie – ustawienia już zawsze będą bezpieczne. To nie koniec, system LuON zapewni użytkownikom jeszcze więcej możliwości. 

Doświadczenie

„System LuON powstał dzięki ogromnej pasji do automatyki domowej opartej na Apple HomeKit, ale również łamaniu barier przy projektowaniu skomplikowanych i często wielowątkowych automatyzacji, w których mamy ogromne doświadczenie. Znamy doskonale problemy użytkowników i chcemy wyeliminować je wszystkie. Koniec przeciętności! System ten zaprojektowaliśmy dla siebie oraz dla naszych rodzin i przyjaciół – dlatego jest on tak dobry” – podsumowuje Dawid Olczak.

Dzięki trosce o nawet najmniejsze detale udało się opracować między innymi technologię, która umożliwia uruchomienie urządzeń w mniej niż 1 sekundę po podłączeniu do zasilania. Po prostu włączamy urządzenie i działa ono od razu. Urządzeniami można już sterować w aplikacji Apple Home – przeszły fazę testów. Firma opracowała również najlepszy sterownik żaluzji dostępny na rynku. Zostały w nim wyeliminowane wszystkie błędy znane z konkurencyjnych rozwiązań, gdyż LuON chce podnosić poprzeczkę coraz wyżej.

Do maja użytkownicy poznają system, narzędzia i wszystkie możliwości LuON

W związku z podjęciem decyzji o szybszym rozwoju systemu i zmianie terminu premiery, firma postanowiła, że przez kilka najbliższych miesięcy dokładnie przedstawi możliwości LuON obecnym i potencjalnym użytkownikom. Komunikacja będzie odbywała się za pomocą oficjalnych kanałów firmy.

Więcej o LuON

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi podstawowymi funkcjonalnościami systemu LuON na stronie www.luon.me.

W LuON łączymy przeszłość z przyszłością, tworząc zupełnie nową teraźniejszość, a tym samym wyznaczając zupełnie nowe standardy w dziedzinie automatyki domowej.

Jesteśmy przekonani, że poszanowanie naszej prywatności nie powinno być przywilejem czy bezpodstawną obietnicą, lecz podstawowym prawem każdego człowieka. Dlatego system LuON od samego początku stawia na bezkompromisowe poszanowanie prywatności oraz bezpieczeństwo, które znacznie przewyższa standardy wielu innych producentów.

Wierzymy również, że odpowiednie połączenie hardware’u z możliwościami naszego oprogramowania pokaże, jak powinna wyglądać najbardziej zaawansowana integracja z systemem Apple HomeKit, a w niedalekiej przyszłości – również z Matter.

Inteligentne apartamenty

Kiedyś były jedynie obiektami fantastycznych opowieści i wyobrażeń, później stały się dostępne dla nielicznych, aby dziś zyskiwać popularność wśród zwykłych ludzi. Mowa o inteligentnych domach i apartamentach, które stają się dostępne dla coraz większej liczby osób.

Działanie domów inteligentnych opiera się o system HMS, czasami określany jako BMS. Pierwszy skrót oznacza Home Management System, a drugi Building Management system. Dlatego też, często drugiego określenia używa się w odniesieniu do domów wolno stojących, a pierwszego w odniesieniu do mieszkań lub bloków.

Dom inteligentny dzięki wykorzystaniu systemu HMS kieruje wszystkimi domowymi instalacja i i podsystemami bez konieczności interwencji użytkownika. Działanie mieszkańca inteligentnego apartamentu czy domu ogranicza się często jedynie do odpowiedniego zaprogramowania systemu lub ewentualnych pojedynczych działań polegających na wydawaniu prostych i krótkich poleceń.

Często, system HMS obejmuje dosłownie cały dom. Oznacza to, że kieruje on wszystkim od okien, przez sprzęt RTV i AGD po podłogę i drzwi. Częściej jednak, ogranicza się jedynie do pewnej części instalacji.

Inteligentny apartament, który wyposażony jest w system HMS za zadanie ma przede wszystkim zwiększyć komfort życia mieszkańców. W tym celu ułatwia on po prostu zarządzanie poszczególnymi instalacjami domowymi.

Między innymi, za pomocą tego systemu możliwe jest kontrolowanie ogrzewania w domu. Inteligentny apartament to taki, w którym temperatura jest zmniejszana, gdy robi się zbyt gorąco i zwiększana, gdy jest chłodno, bez żadnej interwencji człowieka. System HMS połączony jest zwykle z miernikiem ciepła i instalacją grzewczą czy też klimatyzacją. Dzięki temu, w domu zawsze panuje optymalna temperatura.

Dom inteligentny może obniżać temperaturę powietrza, gdy zbytnio ona wzrasta i zwiększać gdy jest za niska, ale można też zaprogramować system zupełnie inaczej. Wiele osób programuje HMS w ten sposób, aby o określonych godzinach system, zwiększał ogrzewanie, a o innych je zmniejszał. Niewątpliwe, pomaga to zaoszczędzić nieco pieniędzy, gdyż w zwykłym domu często zapomina się o zakręcaniu kaloryferów, przez co wiele energii marnuje się na przykład wtedy, gdy mieszkanie ogrzewane jest, kiedy nikogo w nim nie ma. Warto też zwrócić uwagę na to, że można tak ustawić system, aby dom inteligentny zaczął być ogrzewany na chwilę przed naszym powrotem do domu. W takiej sytuacji, gdy wraca się do mieszkania jest w nim już ciepło, jednak w czasie bycia poza nim energia nie jest marnowana.

Niewątpliwie, w domach inteligentnych bardzo często system HMS wykorzystywany jest również do kierowania oknami i podłogami. Chodzi przede wszystkim o rolety czy też żaluzje na oknach oraz o ogrzewanie podłogowe.

Jeśli chodzi o rolety, szczególnie często korzysta się z nich po to, aby same podnosiły się rano. Dzięki temu, zamiast budzika budzą nas promienie słoneczne. Nie bez znaczenia jest też na pewno możliwość ustawienia automatycznego obniżania się rolet wieczorem.

Jeśli zaś chodzi o podłogę, przede wszystkim w inteligentnych domach ustawia się ogrzewanie tak, aby rano po przebudzeniu użytkownik wchodził do łazienki, w której podłoga jest już odpowiednio rozgrzana.

Warto zauważyć, że inteligentny apartament można zintegrować ze smartfonem czy też z tabletem. Dzięki temu zarządzanie nim staje się niezwykle proste. Można na przykład włączyć zasuwanie rolet, czy wyłączyć światło, gdy się o tym zapomniało, a jest się już poza mieszkaniem.

Na apartament czy też dom inteligentny może dziś pozwolić sobie więcej osób niż kiedyś. Jednakże, wciąż jest to większy wydatek niż kupno zwykłego mieszkania. Wydaje się jednak, że dom inteligentny jest opłacalny o tyle, że podczas użytkowania generuje spore oszczędności, dzięki temu, że nie marnuje się w nim energii na oświetlanie czy ogrzewanie mieszkania wtedy, gdy nie jest to konieczne.

Rynek nieruchomości w PL

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!

W głównej mierze biura nieruchomości zajmują się sprzedażą z rynku wtórnego, chociaż coraz częściej deweloperzy korzystają z usług agencji, zlecając sprzedaż swoich inwestycji.

– Dobra koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych trwa już od kilku lat, zarówno deweloperzy jak i banki, udzielające kredytów mieszkaniowych, przez ostatnie pięć lat notowali zwiększające się wyniki – podsumowuje Agnieszka Dąbrowska, dyrektor franczyzy ogólnopolskiej sieci biur Freedom Nieruchomości.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku oddano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań, tj. o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem. Na tę sytuację mają wpływ m.in.: niskie stopy procentowe, dobra sytuacja na rynku pracy – a co za tym idzie lepsza kondycja budżetów domowych – co zachęca chociażby do zmiany lokum na bardziej komfortowe.

Dodatkowo w dużych miastach nie bez znaczenia jest trend do inwestowania w mieszkania na wynajem, czy tzw. flipping jako alternatywa do braku korzystniejszych form lokowania kapitału.

Jedną z podstawowych barier formalnych wejścia na rynek nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy deregulacyjnej (2014 rok) było uzyskanie licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości może dziś zostać każdy, o ile spełni wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Przepis ten obowiązuje również wtedy, gdy pośrednik wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem. To dziś jedyny ustawowy zapis, który w praktyce sankcjonuje dostęp do zawodów nieruchomościowych.

Pozostałe czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa pisemna umowa cywilnoprawna zawierana między pośrednikiem a klientem, pisemnie pod rygorem nieważności. Reguluje ona prawa i obowiązki obu stron.

Zniknęły natomiast wymogi dotyczące uzyskania kierunkowego wykształcenia, odbycia praktyki zawodowej, a przede wszystkim niekaralności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *